Blog

Balkon Dekorasyonu

GÜNEŞLİ KARANTİNA GÜNLERİ İÇİN

BAHÇE VE BALKON

DEKORASYONU

DOĞAYLA İÇ İÇE, AYDINLIK BALKONLAR

Karantina döneminin sona ermesini iple çektiğimiz bu günlerde, kendini oyalama aktiviteleri adım adım suyunu çekemeye başladı. Sıcağın da dayanılmaz olduğu geçen hafta vakit evdekine kıyasla balkona bahçeye taşınıyor. İç mekanlarla ilgili muhakkak hepimiz çeşitli denemeler yaptık,  ürettik, yeniledik, değiştirdik. Peki iyi bir dış cephe yaratmak için aynı özeni göstermek gerektiğini biliyor muyduk? Yeni bir konu, yeni bir uğraş, yeni bir hedef: BALKON DEKORASYONU

Her işte olduğu gibi AMAÇ belirlemek bu yolun başı. Önce bu alanda ne yapmak istediğimizi iyice tanımlamak lazım.

“Ben yatıp, yayılıp kahve kitap keyfi yapacağım” ya da “Bizim balkona sabah güneşi vuruyor ancak 13:00 dan sonra kullanabiliyoruz. Genelde çay, yemek, gazete” veya “Çocukları oyalamamız şart, bir salıncak hayat kurtarırdı.” gibi gibi. Birden fazla aktivite yapılacak alanımız varsa bölmelendirmek işin çözümü olacaktır.

Tüm balkon dekorasyonları için olmazsa olmazlara bir bakalım.

mOBİLYA

Küçük, büyük, dar, uzun ya da kare balkonunuz olabilir. Önemli olan büyük parçalarda doğru oranlarda mobilya seçmek. Balkon dekorasyonunda toplam alanın 5’te 3’ünden fazlasını kaplamamaya çalışın aksi durumda boğucu bir etki alacaksınız. Her zaman ya mobilya çevresinde bir koridor ya da orta alandaki bir hol şeklinde boşluk kalmasına dikkat edin. Bu alanlar algısal bölücüler olacağından mekanı daha geniş hissettirir. Eşya seçiminde işlevselliği ön planda tutarsanız keyif alma oranınız artacaktır. Minder köşesi ya da ince bir masa sandalye seti ve ya yatık ahşap şezlonglar vs vs. Küçük sehpacıklar, pofuduk kırlentler, loş aydınlatmalar, tiril tiril pikeler gibi tamamlayıcıları unutmayalım. El altı parçaları keyfinizi bütünler.  

ZEMİN

Balkon zeminleri genelde beton ya da fayans gibi soğuk malzemelerden yapılır. Ne kadar tatlış obje kullansanız da bu görüntü kırılmadığını sürece istediğiniz ambiyansı yakalayamayacaksınız. Zemine müdahale etmekten kaçmayın. Renkli, siyah beyaz (zevkinize ve renk kombininize göre) ince bir kilim, jüt halılar ya da yapay çim halı/plakaları kullanabilirsiniz. Gerekiyorsa diğer masraflı parçaları süreye yayarak erteleyin fakat zemini kaplamayı kesinlikle akılda tutalım.  

bitkİler

Balkon dekorasyonunun en elzem parçası bitkilerdir. Açık hava ve doğa hissini tamamıyla yaşamak için gözün yeşil ve canlılık görmesi gerekir. Kışın salonda baktığınız yeşil bitkilerin tamamını dışarıya çıkarabilirsiniz. Yanına yıldız, karanfil, sardunya gibi uzun ömürlü mevsim çiçekleri renk katar. Mis gibi kokuları için adaçayı, biberiye, lavantaların da tam zamanı bahar ayları. Bir köşe, bir koleksiyon yaratın. İçiniz açılsın.

duvarlar

Aynı zeminler gibi dış cephe duvarları da sıva görünümlü soğuk ve özensiz yüzeyler olur. Piyasada uygun fiyatlara bulacağınız yapay sarmaşık çitler, bambu ya da ağaç ayıraçlar ya da hasırlar duvar kapatmakta çok başarılı olacaktır. Balkon dekorasyonunu bütünlemek için küçük bir alanda, beğenmediğiniz bir köşe de kiriş boyunca kullanabilirsiniz. Asla tüm duvarları kaplamaya çalışmayın alanı küçük gösterecektir.

Duvarlar için diğer basit bir çözüm de pilli led ışıklar. Yılbaşı ağacı için aldığınız ışıklar bile harika duruyor. Beyaz, parlak ışıkları çıkartıp loş abajur ya da led ışıklara geçiş yapalım.

aksesuarlar

Az da olsa bir toparlamak ve süslemek de bitirici bütünleyici olacaktır. Sevdiğiniz canlı ve parlak renklere mumluk, kırlent, saksı gibi küçük objelerde yer verin. Bolca bitkiniz, mobilyaların ahşabı, rattan örgüsü ya da metali renkleri içine alır, yaşam alanına can verir.

Bol oksijenli, su gibi akan, ferah ve iç açıcı karantina günleri dileğiyle.  

İlgili Diğer Makaleler