Anasayfa blog Mobilya Hakkında Her Şey Evde Kolay Tamir Bilyeli çekmece rayı nasıl tamir edilir ?

Blog

Bilyeli çekmece rayı nasıl tamir edilir ?

teleskopik/bilyeli raylar

çekmece rayı

tamiri

ÇEKMECE RAYLARINDA AÇILMA SORUNU

Bazı çekmeceler kaç kere kapatsanız da kendi kendine devamlı açılmak ister. Sen kapatırsın, o açılır. Her şey olması gerektiği gibi göründüğünden çözüm de üretemezsin. Ama aslında çok kolay bir çözümü var. Öncelikle ray tipini belirlemek lazım ki ona uygun tamiratı uygulayalım.

Çalışma mekanizmasına göre piyasada genel olarak kullanılan raylardan ikisi TELESKOPİK ve TANDEM raylardır. Ticari adı teleskopik olarak geçen raylar halk arasında bilyeli olarak bilinir. İsmini teleskop açılımı şeklindeki mekanizmasından alır. Kat kat iç içe geçen parçalar, çekmece açıldığında birbiri içerisinde kayarak öne doğru uzar. İşte bu kayma hareketi katmanlar arasına yerleştirilen bilyeler sayesinde olur. 

TANDEM raylar ise mobilyanın yan dikmelerine bağlanan taşıyıcılarla çalışır. Çekmece kasasının altına monte edilen kayaklar, mobilya gövdesindeki taşıyıcılara oturtularak açılıp kapanma hareketini gerçekleştirir. 

Bilyeli teleskopik çekmece rayları aşağıdaki 3 olay sonucu işlevini kaybetmeye başlar;

Fazla yük sebebiyle mobilyaların yan dikmeleri zamanla dışa doğru bombe yapmaya başlar. Bu yüzeylere tutunan ray gövdelerinde de eğilme sebebiyle paralel bozulmalar görülür. Bükülen/eğilen bilyeli çekmece rayının iç içe kayan parçaları birbirinden uzaklaşarak kavrayıcılığını yitirmeye başlar ve öne doğru kayma yaparlar. İşte bu yüzden tamir için yapmamız gereken, ray iskeletinin tutunduğu yüzeyi tekrar düz hale getirmektir.

MALZEMELER

Öncelikler ray üzerindeki çekmecemizi çıkartıyoruz. Mobilya yan dikmesine bağlı olan ana bilyeli çekmece rayının kasasını sonuna kadar açıp mobilyayı tutan vidaları buluyoruz. Amacımız mobilya gövdesindeki eğimi raya geçirmemek. Bu vidaları biraz gevşeterek yan duvarından ayrılmasını sağlıyoruz, ama tamamen çıkarmıyoruz. Oluşan 2-3mm lik boşuğun üst kısmına 4-5 kat katladığımız kağıt parçasını sıkıştırarak mobilya dikmesindeki bombeyi ray için düz bir zemine çevirmeye çalışıyoruz. Buradan sonrası sizin ayarınıza bağlı. vidaları tekrar sıkarak çekmecenizi deneyebilirsiniz. 

Yeni almış gibi, rahat rahat kullanın. 

İlgili Diğer Makaleler