Anasayfa blog Mobilya Hakkında Her Şey Dekorasyon Duvara tablo asarken nelere dikkat etmeliyiz?

Blog

Duvara tablo asarken nelere dikkat etmeliyiz?

ÖLÇÜLERE DİKKAT EDİNİZ!

DUVAR

ASKI ÖLÇÜLERİ

DUVARA TABLO ASARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Pahalı tablolar aldınız ama kimse fark etmiyor mu? Duvarınızda objeleriniz var ama rahatsızlık mı veriyor? İnsanın algı alanına girmek aslında bilimsel bir süreç ve duvar dekorasyonunuzla başarılı olmak bazı temel ilkelere dayanıyor. Kısa ve basitçe yerleşimlere, alan-ebat oranlarına ve mesafelere dikkat etmek gerekiyor. Temel kurallar uygulandığında çok farklı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Tablolar yerden ne kadar yüksekte olmalı? Önceliğimiz bütünlük. Her koşulda göz hizasında kalmaya özen göstermeliyiz. Müze ve galeri sergilerinde kullanılan global ölçü 150-160 cm. Tek ve büyük bir tablonuz, 2’ li ya da 3’ lü gruplarınız ya da çoklu bir öbeğiniz varsa bunları bir bütün olarak düşünüp orta noktasını göz hizasına getiriyoruz. Mimari yaklaşımlarda üst ya da alt hizaların aynı olması önerilse de, en görsel sonuç orta noktaların hizalanmasıyla sağlanıyor. Bu kural tek bir duvar için değil aynı odadaki tüm tablo ve aksesuarlar için geçerli.

Duvarda çerçeve düzenleme konusunda üç seçeneğimiz bulunuyor. Bunlar;

Öncelikler elimizdeki duvar dekorasyonuna göre alan belirlemeliyiz. Hangi duvar ve boşluk elimizdeki malzemeyi en iyi şekilde sergiler ve ön plana çıkarır. Alan değerlendirmesi yaparken tabloların etrafında kalacak mesafelerden yola çıkabilirsiniz.

Bunları göz önünde bulundurarak serginizi kurgularken önce yerde çerçeve düzenlemenizi yaparak fikir edinebilirsiniz. Toplam duvar boşluğunuz, asılacak objelerin toplam alanı ve kenarlarda bırakılması gereken mesafeler.

Çok basit olan bu 3-4 temel asma kuralını akılda tutarak sırasıyla;

Sorularını cevapladığınızda mükemmel çerçeve düzenlemeleri yapabilir, duvar dekorasyonunuzla yaşam alanlarınızı çok farklı boyutlara taşıyabilirsiniz.

İlgili Diğer Makaleler