Koltuk & KUMAŞ YÜZETLERİN

PAMUKLANMA

tamiri

KUMAŞ TÜYLENMESİ
NEDEN OLUR?

Koltuk, sandalye, bank veya puf gibi döşemeli ürünler zaman içine yüzeylerinde kumaş tüylenmesi, pamuklanma ya da tiftiklenme diyebileceğimiz deformasyonlar gösterebilir. Daha çok oturulan yüzeyler, sürtünme gören kol dayamaları, ayak uzattığınız pufun üst kısmı gibi yoğun temasa maruz kalan bölgelerde kumaş iplikçikleri saçaklanma yapar ve koltuk kumaş tüylenmesine sebep olur.

Koltuk kumaş pamuklanması birincil olarak döşemede kullanılan kumaşa bağlıdır.

Koltuk kumaşı tüylenme mekanizmasını anlamak için kumaşları aşağıdaki gibi ayırabiliriz.

Bu iki kumaş türünü mağazalarda gördüğünüz KETEN ve KADİFE kumaşlar arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. Tabii yalnızca bunlarla açıklamak doğru olmaz. Her iki sınıfa mensup sonsuz çeşitlilikte kumaş bulmak mümkün. Pratik olarak canlandırmak açısından bu ayrım bize yardımcı olacak. Aşağıdaki görseller de netleşmesine yardımcı olacaktır.

(Kumaş çeşitleri yazımızda detaya bolca yer verdik.)
Dokuma kumaşlar ülkemizde çoğunlukla keten türevleri olarak da bilinir. İpliklerin birbiri üzerinden yatay ve dikey olarak atlatılmasıyla üretilir. Bu sebeple iplikler kullanımda yoğun olarak temasa maruz kalır.

İşte koltuk kumaş pamuklanması da tam olarak bu sebeple oluşur.

Koltuk tüylenmesi nasıl tamir edilir?

Muhakkak ya siz ya çevrenizde biri bu yöntemi uygulamış ya da anlatmıştır. Genelde kıyafet, kazak tüylenmesinde çok sık kullanılan bir yaklaşımdır. Koltuk kumaş pamuklanmalarında ürün değeri yüksek olduğundan insanlar müdahale etmekten çekinir ve üreticiye başvurur. Üreticiler de genelde kullanım kaynaklı olduğunu belirtir; çünkü böyle bir tadilat için ürünün komple yüz değişimi gerekir ki bu da ürün fiyatının yarısı gibi bir meblağa denk gelir.

Kumaşı yırtmak, delmekten kaçınarak düzgün uygulama yapıldığı takdirde koltuk kumaş tüylenmesi tamamen yok edilebilir.
Nasıl yapacağımıza kısaca malzemeleri tanıyarak başlayalım;

Malzemeler

Tıraş bıçağının ön koruyucu bloğunu tırnak makası ile kenarlarını keserek kırıyoruz. Böylece jiletin keskin ucu kumaş yüzeye direk temas ediyor. Böylece yüzeydeki kumaş tiftiklenmelerini daha rahat kesebileceğiz. Bıçak içerisine yerleştirilen jilet tamamen açık halde olduğundan dikkat etmek gerek. Çok bastırarak ya da yanlış açıyla kullanırsak ürüne zarar da verebiliriz. Yüzey ile jilet arasında arkasından 45⁰ sizden taraf 135⁰ kadar bir açı bırakıp yumuşakça yüzey üzerinde kendinize doğru çekiyoruz. Bıçağımız koltuk kumaş tüylenmelerini keserek temizliyor. Dikkatlice tüm yüzeylere üzerinden birkaç defa geçerek uyguluyoruz.


Sonuçlar aşağıdaki gibi.

Uzun uzun, güzel güzel kullanın diye.
Kolay evde tamir önerilerine devam !